Testünk védelmét az ideális vegyhatáson kívül sok más tényező is biztosítja, ilyenek például a szervezetünkkel szimbiózisban élő, „jótékony” baktériumok és gombák.
Az intim területeket általában összefekvő, kevésbé szellőző, zárt vagy szőrrel fedett bőrterület jellemzi. Ezek különös gondoskodást, ápolást igényelnek azért, hogy az egészséges, természetes állapotukat megőrizhessék. Ezen területek megfelelő ápolásával többféle kóros folyamat megelőzhető, de túlzott tisztításuk ártalmas is lehet. A szőrzet védő funkciója fontos az egészséges egyensúly fenntartásában.
Az elégtelen higiénia a hímvessző környékén fertőzéseket okozhat, valamint növeli a hímvesszőrák kialakulásának kockázatát. Ezért nagyon fontos a rendszeres, megfelelő alaposságú tisztálkodás.
A pénisz és a herék napi, kíméletes tisztítása nemcsak a szagok elkerülése érdekében fontos, hanem a betegségek megelőzése miatt is.
A napi tisztálkodás során a nemi szervek ellenőrzésére is van lehetőség, ez lehetővé teszi a kóros elváltozások korai felfedezését.
A legtöbb gondot a fityma alatt felgyülemlő, faggyúszerű váladék, az ún. smegma okozza. Ha ezt nem távolítják el a napi tisztálkodás során rendszeresen, akkor a pénisz bőre és az előbőr közé szorulva bomlásnak indul, és ezzel kitűnő táptalajt kínál a legkülönfélébb kórokozóknak - gyulladásokat, fertőzéseket okozva.
A nem megfelelő higiénia lehetőséget ad a húgycső, a makk és a fityma gyulladására, és számos egyéb, nemi érintkezés útján terjedő gombás, herpeszes, Trichomonas-, stb. fertőzésre. A pénisz tisztántartásának legoptimálisabb módja, ha a férfiak az intim területet naponta legalább egy alkalommal meleg vízzel és pH-semleges szappannal megmossák, különös tekintettel a fityma alatti részre .
A fityma különösen fontos a férfi nemi szerv mindennapi higiéniájában. A helyes tisztítás úgy néz ki, hogy óvatosan vissza kell tolni a fitymát, majd a teljes hüvelyt, valamint a külső és belső fitymát alaposan meg kell mosni.
A szárításra is nagy hangsúlyt kell fektetni. Magát a péniszt elegendő óvatosan megtörölgetni, emellett fontos a teljes ágyéki terület szárazra törlése, hogy ott ne alakulhasson ki gombás fertőzés.
Fontos a vécéhasználata előtti alapos kézmosás is. A férfiak ugyanis vizeléskor kézzel megfogják a péniszüket - azzal a kézzel, amelyikkel előtte munkát végeztek, a tömegközlekedési eszközökön kapaszkodtak, kórokozóktól hemzsegő kilincset nyomtak le, kutyát simogattak, vagy bármi más, a sterilitástól messze álló tevékenységet végeztek.
A legoptimálisabb védelem, ha vécézés előtt és utána is megtörténik a kézmosás.
A "hátsó fertály" az emésztőcsatorna legalsó szakasza. A székletürítésre szolgáló szervek és a körülöttük lévő külső bőrfelület is nagyon sérülékenyek. Számos kellemetlen és veszélyes elváltozás fordulhat elő ezen a területen, ezért kiemelkedően fontos a tisztántartása.
WC-papír vs. fenékzuhany
A nem jó minőségű WC-papír, és a fenék túlzott tisztítása is a terület bőrirritációjához vezethet, és betegségeket is okozhat.
A WC-papírban található parfümök és tartósítószerek, valamint a túlzott dörzsölés sérüléseket okozhatnak, különösen az érzékeny, száraz bőrű emberek esetében. Ha a bőr felső rétege instabil, repedések keletkezhetnek, és a WC-papír adalékai a mélyebb bőrrétegekbe hatolnak. Ez kedvez az allergia kialakulásának és mechanikus irritációhoz is vezethet.
A mikrosérülésekbe került széklet fertőzést és betegségeket is okozhat. Ezért nagyon fontos, hogy ezen a területen is betartsuk az alapvető higiénés szabályokat.
A végbél tekintetében a vízzel történő tisztítás sokkal alaposabb és kíméletesebb módszer. A fenékzuhannyal végzett tisztítás után a szárítás is nagyon fontos, de ügyelni kell rá, hogy ne dörzsöljük a bőrt. A fenti két megoldás közötti átmenet a nedves törlőkendő használata lehet.
A hagyományos WC-papír, amelyet a székletürítés után kevés vízzel megnedvesítenek, elegendő az anális higiénia fenntartása érdekében. Erre különösen alkalmas a hagyományos WC-papír, természetesen adalékanyagok nélkül. Abban az esetben, ha anális problémák vannak (száraz a bőr, pikkelysömör vagy ekcéma), akkor érdemes a WC-papírt bedörzsölni egy kevés olíva- vagy babaolajjal, esetleg vizes glicerinnel.