A megfelelő szűrőmódszerek elérhetőségének, ismeretének hiánya mellett nagy problémát jelent az, hogy a nők nem járnak el szűrésre. Ha elérhetnénk azt, hogy a nők legalább 70%-a elmenne, akkor már láthatnánk a megelőzés eredményét. Persze az sem mindegy, milyen szűrővizsgálatról van szó, és ennek eredményét hogyan értékeli az orvos.

A szűrések elérhetőségét országos szinten a népegészségügyi szakrendelések mellett a védőnői méhnyakszűréssel igyekszenek megoldani, de sajnos ez sem elég a fennálló problémákra. A terület viszont nagyon gyorsan fejlődik, a szűrő- és diagnosztikai vizsgálatok, módszerek, tesztek egyre inkább teret nyernek, fejlődnek, számos lehetőséget adva a nőknek és a szakembereknek is.

 

Mi az a HPV-önmintavevő?

Egyik ilyen lehetőség az ún. HPV-önmintavevő.

Ennek alapja a HPV-teszt, valójában ugyanaz, csak az önmintavevővel nem az orvos veszi le a mintát, hanem megtehetjük ezt mi magunk, otthon.

 

Először lehet, hogy ijesztően hangzik, vagy éppen túl bonyolultnak tűnik, de valójában nem az. 

 

Az applikátor hüvelybe történő felhelyezésével, majd forgatásával lesodorhatók a sejtek, gondosan visszacsomagolva, a laborba eljuttatva (elküldve vagy leadva) pár héten belül megkapjuk az eredményt, hogy van-e humán papillomavírus fertőzés vagy sem. Amennyiben van, a teszt pozitív, akkor javasolt felkeresni nőgyógyász szakorvost.

Manapság rengeteg önmintavevő van már forgalomban a világban. Egy 2014-ben, az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi Szolgálata (NHS) által finanszírozott független kutatásokat bemutató kiadványban például 43 lehetséges önmintavevő technológiát vettek számba.

Számos kutatás indult, amelyek azt bizonyítják, hogy ugyanolyan hatékonysággal tudjuk otthon levenni a mintát, mintha orvoshoz mennénk.

 

Kinek ajánlott az önmintavevő?

Az önmintavevő egy újabb lehetőség, főleg azon nőknek, akik valamilyen okból kifolyólag nem hajlandóak elmenni orvoshoz méhnyakszűrésre. Bár, amennyiben a teszt pozitív lesz, ezzel mégiscsak fel kell keresni egy nőgyógyászt. Több tanulmány igazolta, hogy az önmintavételt végző nők, pozitív HPV-eredmény esetén nagyobb hajlandóságot mutattak arra, hogy elmenjenek nőgyógyászhoz, mint akik nem végeztek önmintavételt. Ezzel is javították a szűrésen való részvételi arányt.

 

Sok esetben látjuk az önmintavevő hasznát, pl. azokon a területeken is, ahol nagyon magas a méhnyakrákos megbetegedések és a halálozások száma, ahol nehezen jutnak el a nők orvoshoz.

 

Van olyan ország, ahol az állami szűrési rendszerekbe helyezték be, és a szűrési meghívással nem élő nőknek küldik ki az önmintavevőt (ilyen pl. Svédország, ahol a szűrésen megjelentek aránya 90%).

Az önmintavevős teszt kifejlesztésének eredeti célja a méhnyakszűrés megkönnyítése volt olyan pácienseknél, akik számára az orvosi ellátás nem elérhető, vagy a nőgyógyászati vizsgálattól a szokásosnál is jobban tartanak. Olyan eszközt akartak létrehozni, amely a méhnyakról gyűjtött sejtminta minőségének biztosítása mellett a nők kényelmét is szolgálja.

A nemes cél és a jó ötlet ellenére e technikai újítás megvalósulásáig mégis negyed évszázadnak (25 évnek!) kellett eltelnie. A Magyarországon jelenleg is érvényes egészségügyi protokoll szerint a méhnyak szűrése a citológiai technikán alapul.

 

Fontos itt is megemlíteni, hogy a pozitív HPV-eredmény nem jelenti azt, hogy méhnyakrák is jelen van, ez egyfajta kockázat, amit először is meg kell nézni más oldalról (citológiai vizsgálat, esetleg kolposzkóp, egyéb mintavétel, ha szükséges), akár sűrűbb nyomonkövetés szükséges lehet. 

 

Megijedni nem kell, odafigyelni annál inkább. Ezért is nélkülözhetetlen a nőgyógyász orvos személye az otthoni önmintavevő esetén is.

Az önmintavevő lehetősége esélyt teremt arra, hogy leküzdjük azokat a gátakat, amelyek miatt a nők nem járnak el szűrővizsgálatra, motiválja őket arra, hogy jobban odafigyeljenek a szűrésre, magukra. Mindemellett kevésbé időigényes, csökkentheti a kellemetlenségeket, a feszélyezettséget.

Magyarországon már elérhető a HPV önmintavevő.

Fontos! Az önmintavételes HPV-teszt eredményét a nőgyógyászati szakrendelésen a kezelőorvosnak meg kell mutatni, és a nőgyógyászati szűrővizsgálatokon továbbra is rendszeresen meg kell jelenni, ugyanis a HPV-teszt nem helyettesíti a teljeskörű nőgyógyászati vizsgálatot!

Kapcsolódó tartalmak