Szájüregi higiéné

Szájüregi higiénia

 

Az egészséges szájüreg fontos szerepet játszik az egészség fenntartásában, megőrzésében. A szájüregben található baktériumok a szervezet távolabbi pontjaiba jutva gócbetegségeket okozhatnak. A hiányos, rendezetlen fogazat nem teszi lehetővé a táplálék elégséges felaprítását, ez emésztőrendszeri problémákhoz vezethet. 

 

A gondos szájápolás elsődleges és legfontosabb célja a lepedék eltávolítása, a plakkréteg kialakulásának megelőzése.

 

A fogak és az íny épségének megőrzése érdekében a következőket tehetjük:

  • Napi kétszeri, legalább két perces fogmosás szükséges, hagyományos vagy elektromos fogkefével. Speciális problémákkal (érzékenység, ínygyulladás) nem rendelkező személyeknél bármely általános, fluoridos fogkrém használata megfelelő, egyéb esetben érdemes fogorvos segítségét kérni a legmegfelelőbb fogkrém kiválasztásához. A kézi fogkefét 6-8 hetente, az elektromos kefe fejét 3 havonta érdemes cserélni, hiszen az elhasználódott sörték már nem képesek a lepedéket eltávolítani.

 

  • Az egymással összefekvő fogfelszínek, fogközök tisztítása fogkefe segítségével nem lehetséges, erre a célra fogselymet vagy fogköztisztító kefét kell használni az esti fogmosást megelőzően. A fogak közötti területre préselődő ételmaradék, az ott képződő biofilm, lepedék a fogfelszínek szuvasodását, az íny gyulladását eredményezi, ezért kiemelkedően fontos ezeknek a területeknek a megtisztítása is. 

 

  • A  nyelv felszíne mélyen barázdált, gödrös, ami kedvez a baktériumoknak, könnyedén megbújnak ott. A nyelvhát egyszerűen megtisztítható fogkefe segítségével, de léteznek erre a célra fejlesztett eszközök is. Fogmosás során ne feledkezzünk meg a nyelv alapos megtisztításáról sem!

 

  • A napi szájápolást öblögetőkkel egészíthetjük ki. Fogmosás után szájvizet használva késleltethetjük a plakk felrakódását, valamint hosszú órákra kellemes lehetet biztosíthatunk. 

 

Amennyiben bármilyen tünetet észlelünk a szájüregünkben, azonnal forduljunk orvoshoz. Ha nincsen semmilyen tünetünk, akkor is javasolt évente ellátogatni fogorvoshoz vagy dentálhigiénikushoz ellenőrzés céljából.

 

Manapság számos szájápolást segítő terméket találhatunk a boltok polcain, az éves fogorvosi szűrővizsgálat során érdemes tanácsot kérni az egyéni szájhigiénés rutin kialakításához.

 

Kapcsolódó tartalmak