A HPV, azaz a humán papillomavírus tartós fertőzése okozhat méhnyakrákot, de, ha azt nézzük, hogy van két nő, azonos magas kockázatú HPV-fertőzéssel, azonos ideig történő hordozással, akkor hogy lehet, hogy egyiknél kialakul rák, a másiknál nem?

 

Kockázati tényezők

Van tehát más tényező, akár tényezők, ún. hajlamosító tényezők, amelyek elősegítik a HPV-fertőzés mellett a rák kialakulását.

Azt tudjuk, hogy a fertőzéstől az invazív betegség kialakulásáig becsült idő körülbelül 15, akár 20 év, de ritka esetekben előfordulhat gyors progresszió is. A méhnyakráknak általában van egy ún. rákmegelőző állapota (a SIL különböző fokozatai mutatják), bár ezt a folyamatot néhány esetben megkérdőjelezhetjük. A pontos befolyásoló, meghatározó tényezők és/vagy a tartósan fennálló, előrehaladó vagy éppen ellenkezőleg, spontán megszűnő fertőzés meghatározása nem teljesen ismert.

 

Számos kockázati tényező összefüggésben áll a méhnyakrák kockázatával. 

 

Így a dohányzás, az orális fogamzásgátlók használata, a több szexuális partner. A nikotin és rákkeltő anyagcseretermékei kimutathatók a méhnyak nyálkahártyájában. Mind az ösztrogén, mind a progeszteron fokozza a sejtproliferációt (a sejtek reprodukálják magukat, növekszenek, kettéosztódnak), és ezáltal a DNS-károsodással szembeni sebezhetőséget is. Valószínűsíthető, hogy mindezek hatással vannak a mikrobiomra is, befolyásolják a hüvelyflórát, ami elősegítheti a HPV-fertőzését.

Folyamatosan kutatják ezt a területet.

 

Az egészséges mikrobiom jelentősége

Az egyik nagy kérdés az, hogy vajon a hüvelyi mikrobiom szerepet játszik-e a méhnyakrák kialakulásában?

 

A gyorsan fejlődő bizonyítékok azt mutatják, hogy a hüvelyi mikrobiom funkcionális (védő és káros) szerepet játszhat a HPV megszerzésében és fennmaradásában, valamint a méhnyakrák későbbi kialakulásában. 

 

Az emberi szervezet több, mint 100 billió sejtet tartalmaz, melynek kis százaléka a saját sejt. Minden egyes sejtre 10 mikroorganizmus jut, ezek összességét mikrobiomnak nevezzük. Ezek a mikrobák szimbiózisban élnek velünk, bennünk, rajtunk. Védenek, táplálnak, és táplálkoznak.

Ahogy az emésztőrendszerben, úgy a hüvelyben is különböző mikróbák, baktériumok vannak, melyek aránya fontos ahhoz, hogy megőrizzük az egészségünket. Eltéréseit több tényező befolyásolja, így az életkor, az életmódbeli változások, szexuális szokások illetve a hormonális változások. 

 

Az első tanulmányok, amelyek a hüvelyi mikrobiomot és a HPV-fertőzés jelenlétét vizsgálták azt mutatták ki, hogy a HPV-pozitív nőknél nagyobbak voltak az eltérések a hüvely mikrobiomjában.

 

Úgy tűnik, hogy a mikrobiom összetétele befolyásolja a szervezet született immunválaszát, a fertőzésekre fogékonyságát, valamint a méhnyak-betegségek kialakulását, de mégis azt kell mondanunk, hogy az eddigi vizsgálatok nem igazolnak ok-okozati összefüggést.

Az egészséges hüvelyflóra fenntartása tehát rendkívül fontos. Kialakításáért és megőrzéséért sokat tehetsz, ha odafigyelsz rá, és betartasz néhány egyszerű javaslatot, amelyek rövid idő alatt napi rutinná válnak majd. Ajánljuk, hogy olvasd el a Mályvavirág Alapítvány “Intimhigiénia” című kiadványát, melyben számos javaslatot találsz az egészséges hüvelyflóra megőrzésére:

Intim higiénia

 

https://medicover.hu/laborvizsgalatok/laborvizsgalatok-tipus/genetikai-laborvizsgalatok/huvelyi-mikrobiom-vizsgalat/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5164950/
(McCann MF, Irwin DE, Walton LA, et al. Nicotine and cotinine in the cervical mucus of smokers, passive smokers, and nonsmokers. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 1992;1(2):125–9. [PubMed] [Google Scholar])

Kapcsolódó tartalmak